Rea!

Philips Avent SCF075/11 Ultra Start Napp 0-2 månader

Det ursprungliga priset var: 949 kr.Det nuvarande priset är: 749 kr.

Beställ nu, betala senare med Klarna.
Fri hemleverans.
Beräknad leveranstid ca 3-7 arbetsdagar.

Tillgänglighet: I lager

Artikelnr: AVE-0411101 Kategorier: ,

Ge din nyfödda den bästa starten med Philips Avent SCF075/11 Ultra Start, en napp speciellt utformad för bebisar mellan 0 och 2 månader. Denna lätta och ortodontiska napp är tillverkad av 80 % växtbaserade material, vilket gör den till ett hållbart och tryggt val för din bebis naturliga sugbehov och sunda orala utveckling.

Varför välja Philips Avent Ultra Start för din nyfödda?

När du välkomnar en ny familjemedlem vill du självklart ge det allra bästa. Med Philips Avent får du en trygghet som bygger på decennier av forskning och förståelse för spädbarns behov. Ultra Start-nappen är framtagen för att vara den perfekta första nappen, anpassad för de allra minsta munnarna. Den lätta designen utan ring gör att nappen ligger bekvämt mot barnets ansikte utan att tynga ner, vilket underlättar för din bebis att hålla nappen på plats under de första viktiga månaderna i livet.

Att välja rätt napp handlar inte bara om komfort, utan även om att främja en naturlig utveckling. Den ortodontiska, symmetriska sugdelen i mjuk silikon är skonsam mot gom, tänder och tandkött. Genom att imitera känslan av ett bröst hjälper Philips Avent din bebis att känna sig trygg, vilket stöds av att hela 98 % av bebisarna i konsumenttester accepterar nappen direkt. För dig som förälder innebär detta mindre stress och mer ro för både dig och ditt barn. Om du letar efter fler produkter för din bebis, se fler leksaker och tillbehör i vårt sortiment.

Hållbarhet och innovation med Philips Avent

Vi vet att du som förälder bryr dig om framtiden. Därför är det glädjande att Philips Avent har tagit stora kliv mot en mer hållbar produktion. Ultra Start-serien är tillverkad av 80 % växtbaserade material (exklusive silikondelen), vilket minskar klimatavtrycket utan att kompromissa med kvalitet eller säkerhet. Att göra medvetna val för miljön är en del av att skapa en trygg värld för nästa generation. Läs mer om hur hållbar utveckling påverkar framtidens produkter och hur vi kan minska vår miljöpåverkan genom smarta materialval.

Hygien är A och O när det kommer till spädbarnsprodukter. Med den medföljande steriliseringsboxen blir vardagen betydligt enklare. Du behöver inte längre koka vatten på spisen; lägg bara i napparna, tillsätt lite vatten och kör i mikrovågsugnen i tre minuter. Denna metod är inte bara snabb och effektiv, utan genererar även upp till 50 % mindre koldioxidutsläpp jämfört med traditionell kokning. Det är den perfekta kombinationen av bekvämlighet för dig och omsorg om planeten.

Vanliga fragor

Från vilken ålder kan man använda Philips Avent Ultra Start?
Nappen är specifikt designad för nyfödda och passar bebisar från 0 till 2 månader, men kan användas säkert upp till 6 månaders ålder.
Är nappen ortodontisk?
Ja, Philips Avent Ultra Start har en ortodontisk och symmetrisk sugdel i mjuk silikon som stödjer barnets naturliga orala utveckling.
Hur steriliserar jag napparna på enklast sätt?
Använd den medföljande steriliseringsboxen. Tillsätt vatten, lägg i napparna och värm i mikrovågsugnen i 3 minuter för en snabb och hygienisk rengöring.
Vad innebär det att nappen är 80 % växtbaserad?
Det betyder att de hårda plastdelarna i nappen och steriliseringsboxen är tillverkade av biobaserade material genom en massbalansmetod, vilket är ett mer hållbart alternativ till traditionell plast.
Vad gör jag om min bebis inte accepterar nappen?
Philips Avent har en acceptansgrad på 98 % tack vare den texturerade silikonytan som efterliknar mammans bröst, vilket gör att de flesta bebisar vänjer sig vid nappen mycket snabbt.

Philips Avent SCF075/11 Ultra Start Napp 0-2 månaderPhilips Avent SCF075/11 Ultra Start Napp 0-2 månader
Varumärke

PHILIPS AVENT

Recensioner

Det finns inga recensioner än.

Bli först med att recensera ”Philips Avent SCF075/11 Ultra Start Napp 0-2 månader”

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *